Jdi na obsah Jdi na menu
 


Itálie

8. 1. 2020

 

 

Dálniční poplatky Itálie 

 

 

 

Za použití cca 6 000 km italských dálnic se vybírá mýtné, prostřednictvím mýtných bran. 

 

Platba kartou Viacard.

 

 

 

Většina dálnic v Itálii je zpoplatněna. Poplatky za průjezd jsou vybírány v mýtných branách a platí pro řidiče osobních vozidel, motocyklů a vozidel nad 3,5 tuny.

V Itálii jsou dva různé mýtné systémy: otevřený a uzavřený.

V případě otevřeného mýtného systému se mýtné platí hned u vjezdové brány, výše mýtného je předem dána.

Častější je uzavřený systém, kde výše poplatku závisí na skutečně ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. Zpoplatněn je i průjezd některých tunelů.

 

 

Platba mýtného v Itálii

 

Mýtné brány jsou označeny jako Alt Stazione. Systém platby se může na jednotlivých dálnicích lišit, většinou si při vjezdu na dálnici vyzvednete u turniketu lístek a platíte při výjezdu nebo na konci placeného úseku.

 

Platba v hotovosti nebo kartou


Hotově lze platit v eurech, přijímány jsou ale i další měny. Akceptována je většina platebních karet. Nejrychlejším způsobem je placení kartou u automatických pokladen označených jako Carte. Pokud se platba z nějakého důvodu nepodaří, je umožněna dodatečná platba. Řidiči je vydán účet, který musí nejpozději do 15 dní zaplatit.

 

Jak na mýtné brány v Itálii?

 

Jak na mýtné brány v Itálii? O obsluhu mýtných bran se už nějakou chvíli nestarají běžní smrtelníci, ale nahradily je poměrně funkční a rychlejší automaty. Automaty, u kterých zůstaly zachovány i trychtýře na drobné jak bývalo zvykem dříve.

 

Příjezd na mýtné brány

Při příjezdu se ve většině případů jízdní pruhy rozmnožují, hledejte symbol peněz a karty. Bude jich tam více než ostatních. Vyhněte se pruhu, který je označený jako Telepass.

 

Po příjezdu k automatu už na vás bude koukat vytisknutý lístek. Nebojte se, neřeší se zde čas, ale ujeté kilometry. Lístek zde tedy není po někom, kdo si ho nevzal! :-) Pokud není lístek vytisknutý, stiskněte na jediné tlačítko na automatu. Po vytažení lístku se s vámi automat rozloučí a otevře se závora.

 

LÍSTEK SI PEČLIVĚ USCHOVEJTE!

 

V případě ztráty budete platit tolik, jako byste jeli plný úsek dálnice.

 

 

 

 

Sjíždění z dálnice

Po příjezdu k mýtu stačí najít opět vhodný pruh. Zase zde bude závora. Po příjezdu stačí vložit lístek, který jste převzali při vjezdu na dálnici.

V tu chvíli se objeví cena na displayi a vysune se trychtýř na drobné a aktivuje se možnost vložit kartu (vlevo). Budete li platit kartou, stačí platební kartu zasunou chipem nahoru a dovnitř, kartu automat jen rychle zasune a vysune. Poté si platební kartu můžete vzít, po chvíli se otevře závora. Pokud chcete účet, je to hned první tlačítko vpravo nahoře. Automat se rozloučí a je hotovo :-).

 

 

 

 

Pokud by bylo něco s kartou špatně, stačí zmáčknout vlevo nahoře na tlačítko. Na této lince se po chvíli ozve podpora, která by měla umět anglicky.

Zde už zbytek dořešíte i lámanou angličtinou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www-klik.jpg

 

 

1